Ana Sayfa>Albayrak: Türkiye’nin iletim kapasitesi artacak

Albayrak: Türkiye’nin iletim kapasitesi artacak

Avrupa’nın en büyük elektrik iletim ve dağıtım şebekelerinden birine sahip Türkiye, bu şebekeleri bir yandan fiziki yatırımlarla büyütüp geliştirirken bir yandan da dönüştürüyor. Fiziki açıdan büyümenin bir ayağı, mevcut hatların kapasitelerinin arttırılması, bir diğer ayağı ise coğrafi genişleme, yani yeni hatlar çekilmesi. Dönüşüm tarafında ise şebekelerin modernize edilmesi, günümüzde daha yaygın kullanılan haliyle akıllandırılması. Akıllı şebekeler, iletim ve dağıtım operasyonlarının kolaylaştırılması ve maliyetlerin aşağı çekilmesi için kritik öneme sahip. 

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlarken, elektrik şebekelerine yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. “Ülkemizdeki 60630 kilometre mevcut iletim hattımız olmakla birlikte Yatırım Programı kapsamında 2016 yılında 697 adet, 2017 yılında ise 686 adet proje ile iletim hatlarımızda kapasite arttırıcı çalışmalar yapılmaktadır” dedi. 

Bakan Albayrak elektrik iletim sisteminde çok çeşitli sebeplerden arızalar meydana geldiğini de belirterek, 2015 yılına göre 2016 yılında enerji iletim hatlarında arıza sayısının önemli ölçüde azaldığını kaydetti. 

Video

SYNPET

Video

YEO

Video

Robert S. Giglio - Sumitomo SHI FW

Video

ICCI 2018

kosgeb
ufi