Ana Sayfa>Ankara, Akdeniz gazı için işbirliğine açık

Ankara, Akdeniz gazı için işbirliğine açık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yıllık doğalgaz tüketiminin en az yüzde 20’sini depolayarak Türkiye’nin doğalgaz arz güvenliği sorununu kökten çözmeyi hedeflediklerini söyledi. “En kötü güne hazırlıklı olacağız” diyen Albayrak “Kapımızda savaş eksik olmuyor. Türkiye, a veya b senaryosuna değil, z senaryosuna da hazır olacak bir stratejiyle yürümek zorunda” ifadelerini kullandı. 

Ankara’nın, aklıselime dayalı bir enerji diplomasisi ile Doğu Akdeniz gazının ticarileşmesi için her türlü iş birliğine açık olduğunu da dile getiren Albayrak şöyle konuştu: 

“2019-2020’de tamamlanması planlanan TürkAkım projesi Avrupa’nın doğalgaz arz güvenliğine de katkıda bulunacak. Geliştirdiğimiz bu projeler, enerji uzmanlarının sıkça dile getirdiği (Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar) tezini doğruluyor. Bölgenin enerjide anahtar ülkesi Türkiye, günlük siyasi tartışmalarla, konjonktürel gelişmelerle veya geçici siyasi endişelerle değerlendirilmeyecek kadar önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir ortaktır.”  

Satıcılardan ziyade alıcıların domine ettiği bir enerji piyasasına doğru gidilmesi nedeniyle Türkiye’nin bu alanda daha aktif hale geleceğini anlatan Albayrak, “Türkiye’nin elinde bulundurduğu alıcı gücüyle, gaz inşallah daha da ucuzlayacak. Şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak” diye konuştu. 

Bakan Albayrak, bugün ciddi bir enerji ithalatçısı konumunda bulunan Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılın ardından enerji ihraç eden bir ülke haline gelebileceğini de ekledi. 

Katılımcılar için Faydaları

ICCI 2019'a Neden Katılmalısınız?

Video

Alternatif Power

Video

Aydıntaş

Video

Ülke Endüstriyel

Video

Zorlu Enerji

kosgeb
ufi