Ana Sayfa>Borusan EnBW Enerji 1.000 MW rüzgar YEKA ihalesine katılacak, güneş ihalesine de katılma niyetinde

Borusan EnBW Enerji 1.000 MW rüzgar YEKA ihalesine katılacak, güneş ihalesine de katılma niyetinde

Borusan Holding'in Alman elektrik şirketi EnBW ile ortaklığı Borusan EnBW Enerji, gelecek yıl yapılacak 1.000 MW kapasiteli rüzgar santrali ihalesine katılacak.

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla, şirketin 1.000 MW güneş santrali ihalelerine katılma niyetinde olduğunu ifade etti.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi'nin (IICEC) düzenlediği toplantıda Reuters'ın sorularını yanıtlayan Acarla, dört adet 250 MW kapasitede rüzgar santrali kurulması için Enerji Bakanlığı'nın Mart ayında yapacağı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine katılacaklarını ifade etti.

Şirketin ihaleye tek başına katılacağını ifade eden Acarla, dört sahaya birden katılıp katılmayacakları sorusuna, "Değerlendiriyoruz, orada tercihimiz olabilir. Bir veya daha fazla yerde olabiliriz" cevabını verdi.

Acarla ayrıca üç alanda toplam 1.000 MW kapasiteli güneş santrali kurulması için Ocak ayında yapılacak olan ihaleye de katılmayı değerlendirdiklerini ifade ederek, "Güneş ihalesine de katılma niyetindeyiz. Tüm sahalara bakıyoruz" dedi. EnBW Enerji'nin 495 MW kurulu güçte santrali bulunuyor. Kurulu gücün 50 MW'ı hidroelektrik, 9 MW'ı güneş, 436 MW'ı rüzgar santrallerinden oluşuyor. Şirket, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Temmuz verilerine göre ülkenin dördüncü büyük rüzgar enerji santrali işletmecisi konumunda.

Video

B&W

Video

Zorlu Enerji

Video

ExxonMobil

Video

Robert S. Giglio - Sumitomo SHI FW

kosgeb
ufi