Ana Sayfa>EBRD’den TANAP’a 500 milyon dolar kredi!

EBRD’den TANAP’a 500 milyon dolar kredi!

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD) Güney Gaz Koridoru (SGC) boyunca Hazar Denizi'nden Avrupa'ya kadar önemli enerji kaynaklarının finanse edilmesine kaktı sunacak, enerji güvenliğine ve çeşitliliğe önemli katkılar sağlayacak 500 milyon dolarlık bir bölgesel projeyi bugün onayladı. Bu kararla Türkiye üzerinden geçen Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) tamamlanmasına fon sağlanacak.

EBRD’nin konuya ilişkin açıklamasında TANAP, Avrupa'nın enerji güvenliğini güçlendirecek, birbirine bağlılığı ve açık gaz piyasalarını geliştirecek güney gaz koridorunun önemli bir parçası olarak nitelendirildi.

Güney Gaz Koridoru, altı ülke vasıtasıyla yürütülen ve toplam maliyeti 40 milyar ABD doları olan 3 bin 500 kilometrelik bir gaz boru hattı altyapı yatırımlarını içeriyor. Güney Gaz Koridoru’nun ana bileşenlerini ise Azerbaycan'daki Şah Deniz offshore doğal gaz sahası, Azerbaycan ve Gürcistan'daki Güney Kafkasya Boru Hattı, Türkiye'deki TANAP ile Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya üzerinden geçen Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) oluşturuyor. 

Video

ICCI - Post Show Short Video (2017)

Video

SYNPET

Video

Zorlu Enerji

Video

Ülke Endüstriyel

kosgeb
ufi