Ana Sayfa>En büyük elektrik oyuncusu halka açılıyor

En büyük elektrik oyuncusu halka açılıyor

Toroslar, Başkent ve İstanbul Anadolu Yakası dağıtım bölgelerini bünyesinde barındıran, Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım ve perakende satış oyuncusu Enerjisa Enerji AŞ, halka açılıyor. 

Sabancı Holding ile Alman E.ON’un yüzde 50’şer payla sahibi olduğu Enerjisa Enerji, hisselerinin yüzde 18’ini halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu. SPK onayına sunulan izahnameye göre, yüzde 2’lik ek satış hakkı da bulunan Enerjisa Enerji, bu hakkını kullanırsa hisselerinin yüzde 20’lik kısmı Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Böylece Enerjisa Enerji’de halen yüzde 50’şer hisseye sahip olan Sabancı Holding ile Alman E.ON’un iştiraki DD Turkey’in payları yüzde 40’a inecek.

Bünyesinde 6 şirket var 

Yüzde 20’ye yakın hissesi halka açılacak Enerjisa Enerji AŞ’nin altında, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ, Başkent Elektrik Dağıtım AŞ ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) ile bu bölgelerdeki üç görevli tedarik şirketi yer alıyor. Sabancı ve E.ON ortaklığı Enerjisa bundan bir süre önce faaliyetlerini iki ana grup altında toplamıştı. Gruplardan birini, halka açılacak Enerjisa Enerji AŞ oluşturmuştu. Diğer grubun altında ise Enerjisa’nın elektrik üretimi ve ticaretine yönelik faaliyetleri yer almıştı. 

Video

Dünya Fuarcılık Günü

Video

ISGEC Heavy Engineering Ltd.

Video

Nordex Accinoa

Video

Alternatif Power

kosgeb
ufi