Ana Sayfa>Enerjide sanal para etkisi

Enerjide sanal para etkisi

Dünyada giderek daha popüler hale gelen kripto para birimleri, tüm sektörleri etkisi altına almaya devam ediyor. Bitcoin ve benzeri sanal paraların ödeme ve takas sistemleri üzerinde yol açacağı etkiler, tüm sektörleri olduğu gibi enerji oyuncularını da düşündürüyor. Enerji sektörü bu alanda yaşanacak gelişmelere hazırlıksız yakalanmak istemiyor. Dolayısıyla, blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yoğunlaştı. Türkiye’de de enerji sektörü bu konuyu geçtiğimiz günlerde İstanbul’da masaya yatırdı. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi, Enerji Sektöründe Risk Yönetimi Çalışma Grubu, Türkiye enerji sektörünün ilk 'Enerji Sektöründe Kayıt Zinciri (Blockchain) Teknolojisi Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki Çatıştay’da, toptan enerji ticaretinde kayıt zinciri teknolojisi tartışıldı. Bugün Türkiye’deki toptan enerji ticaretinde verilerin analizi, takas, bağımsız piyasa izleme, risk gibi alanlarda kayıt zinciri teknolojisinin nasıl kullanılabileceği masaya yatırıldı. 

Çalıştayın ilk bölümünde finans sektöründe kayıt zinciri, Akbank’ın Ripple ile yaptığı uygulama örneği, Takasbank Kayıt Zinciri ve enerji sektöründe kayıt zinciri uygulamaları, TEB Dijital Bankacılık uygulamaları ile ilk Türk kayıt zinciri girişimi olan ve bu konuda ödüle de layık görülen Copyrobo konularında sunumlar gerçekleştirildi.

“Kayıt zinciri” teknolojisi, dijital bir işlem verisinin merkezi olmayan, dağıtık bir dijital kayıt defterine yazılması olarak ifade ediliyor. Bu sayede verinin geçmiş kopyalarının sistemdeki tüm ağ sunucularında kaydedilmesiyle veri güvenliğinin garantiye alınması hedefleniyor. 

Video

ExxonMobil

Video

YEO

Video

İltekno

Video

B&W

kosgeb
ufi