Ana Sayfa>İşte fosil yakıtlara savaş açan 13 şehir!

İşte fosil yakıtlara savaş açan 13 şehir!

İklim değişikliğinin her geçen gün daha fazla hissedildiği dünyada temiz ulaşım seçeneğini arttırmaya yönelik çalışmalar artıyor. İşte ‘araçsız hareket’e öncülük eden önde gelen dünya şehirleri: 

Oslo: Norveç 2025’te tüm ülkede fosil yakıtlı araçları yasaklayacak. Ancak başkent Oslo buna altı yıl önceden yani 2019’da başlayacak. 

Madrid: İspanya’nın başkenti 2020 yılına kadar şehir merkezinin 500 dönümlük kısmında araçları yasaklamayı planlıyor. 

Çengdu: Çin’in Çengdu şehri arabaları tamamen yasaklamayacak ama 80 bin kişilik kentteki yolların sadece yarısında araçlara izin verilecek. 

Hamburg: Almanya’nın liman şehri Hamburg, ulaşım tarzını yürüme ve bisiklet ağırlıklı değiştirmeyi planlıyor. Gelecek yirmi yıl içinde bazı bölgelere sadece yaya ve bisikletlilerin girmesine izin verilecek, trafikteki araç sayısı azaltılacak. 

Kopenhag: Danimarka’nın başkentinde çevredeki banliyölere uzanan bir bisiklet otoyolu inşa edilecek. Mevcut 28 bisiklet rotasına yıl sonuna kadar 11 rota daha eklenecek. Şehir 2025’e kadar karbon nötr hale gelme sözü verdi. 

Paris: Fransa’nın başkenti şehir merkezinde araç kullanımını tamamen yasaklamayı planlıyor. Bazı sokaklardan sadece elektrikli otomobillerin geçmesini sağlayacak düzenleme 2020’den önce devreye girecek. 

Londra: İngiltere’nin başkenti Londra’da 2020’ye kadar fosil yakıtlı araçlar yasaklanacak. Şu anda şehrin bazı bölgelerinde yoğun saatlerde dizel otomobillerden günde 12.50 dolar ücret talep ediliyor. 

Brüksel: Belçika’nın başkenti Brüksel araçsız yaya alanlarını genişletmeyi planlıyor. Şehirde bu yazdan itibaren toplu taşıma ücretsiz hale gelecek. 

Berlin: 2008’de fosil araçları yasaklandığı düşük emisyonlu bir bölge oluşturan Almanya’nın başkenti Berlin, her biri en az 13 metre genişliğinde otomobillere kapalı bir düzine bisiklet süper otoyolu inşa çalışmalarına 2017 sonlarında başladı. 

Mexico City: Meksika’nın başkentinde 2016 yılından bu yana haftanın iki günü ve ayda iki Cumartesi günü otomobillerin bir kısmı şehir merkezine giremiyor. Plaka numaralarını temel alan dönüşümlü bir sistem kullanılıyor.  

Bogota: Kolombiya’nın Bogota şehrinde 1974’ten bu yana haftada bir gün 75 kilometrelik yol araçlara kapanıyor. 200 kilometrelik bir bisiklet yolu var. 2013’ten bu yana da belirli saatlerde tek ya da çift plaka numaralı araçların trafiğe çıkışı yasak. 

San Francisco: Amerika’nın San Francisco şehrinde 2.2 kilometrelik bir yola otomobil girişi yasaklanmaya başladı, uygulama genişleyecek. Şehirde toplam 120 mil bisiklet yolu var. 

New York City: Amerika’nın New York şehrinin gündeminde yakında bir araba yasağı yok ancak şehir bisiklet yollarını ve metro ve otobüs seçenekleriyle birlikte yaya alanlarının sayısını artırıyor.

Video

ICCI 2018

Video

B&W

Video

Castrol

Video

YEO

kosgeb
ufi