Ana Sayfa>Manisa’da jeotermalde tüm taraflar söz sahibi

Manisa’da jeotermalde tüm taraflar söz sahibi

Jeotermal enerji yatırımları alanında Türkiye’nin önde gelen illerinden Manisa’da, Jeotermal Çalıştayı düzenlendi. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in yanı sıra ildeki tüm ilgili kamu idarecileri ile Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk katıldı. Vali Güvencer, Manisa 112 Acil Çağrı Merkezi’ndeki toplantıda yaptığı değerlendirmede bir yandan çevresel, tarımsal ve kültürel değerleri korurken bir yandan da stratejik değer taşıyan jeotermale dayalı enerji üretimine sekte vurmaksızın hareket edilmesini istedi. Güvençer sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada bir tarafta jeotermal enerji üreticileri, diğer yanda kamu yöneticileri yok. İki taraf karşı karşıya değil. Ortaklığımız jeotermal enerjinin en uygun ve verimli bir şekilde ve en az zararla kullanılması. Bütün arkadaşlarımın meseleye böyle yaklaşmasını diliyorum. Hedefimiz zaman kaybetmeden ekonomik değer kaybına uğramadan, hiç kimse çok rahatsız olmadan doğruyu ve ortayı bulabilmek.” 

Önümüzdeki dönemde konunun tüm taraflarıyla benzeri toplantıların yineleneceğini ifade eden Vali Güvençer, “Bu kez tarımcılar, bağcılar, çevre duyarlılığı olan gruplar ve insanlar ile bir kez daha tolanabiliriz. Ortak gayemiz en doğrusunu bulabilmek. Bugün bu toplantının temel maksadı enerji üretim santral temsilcilerini dinlemek” dedi. 

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk ise konuşmasında, jeotermale dayalı elektrik üretiminde 3591 MWe kurulu güçle ABD’nin birinci, 1868 MWe ile Filipinler’in ikinci, 1809 MWe ile Endonezya’nın üçüncü olduğunu, Türkiye’nin ise 1100 MWe ile dördüncü sırada bulunduğunu söyledi. Türkiye’deki üretim lisanslı 41 adet jeotermal elektrik santralinden yedisinin Manisa’da bulunduğunu da hatırlatan Şentürk, jeotermal enerjinin yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türü olduğunun altını çizdi.

Video

İltekno

Video

Alternatif Power

Video

ICCI - Tanıtım Filmi (2017)

Video

ExxonMobil

kosgeb
ufi