Ana Sayfa>Rüzgar-güneş, yabancı yatırımı alan 5. sektör

Rüzgar-güneş, yabancı yatırımı alan 5. sektör

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ne bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Enerji Ekipmanları Dış Ticaretinde Mevcut Durum ve Fırsat Alanları başlıklı bir rapor yayımladı. Rapor, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında dikkat çekici düzeyde yatırım yapıldığını ortaya koyuyor. Rapora göre yenilenebilir ve alternatif enerji projeleri 2003-2014 yılları arasında toplam 7.6 milyar dolar yabancı yatırımı aldı. Yani alternatif enerji bu rakamlarla, Türkiye’nin en yüksek yabancı yatırım aldığı 5. sektör konumunda. 

TEPAV Makroekonomi Çalışmaları Direktörü Bengisu Özenç, yenilenebilir enerji teknolojileri geliştirmenin, Türkiye’de sanayi dönüşümünü tetikleyebileceğini vurguladı. Özenç, “Düşük karbonlu teknolojilere yönelim makroekonomik ölçekte enerji ekipmanlarında yerli üretimin teşvik edilmesinde, dolayısıyla orta vadede cari açığımızın azaltılmasında önemli rol oynayacak. Fosil yakıtlı enerji üretim biçimlerine yönelim ise Türkiye’yi orta gelir tuzağına perçinliyor” ifadelerini kullandı. 

TEPAV İcra Direktörü Güven Sak da, son dönemde yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri güneş ve rüzgarın ucuz ve yerli elektrik üretimi için önemini gözler önüne serdiğine dikkat çekti. Sak “Bu ihalelere araştırma geliştirme ve yerli üretim unsurlarının dahil edilmesi Türkiye’nin ekonomik kalkınması açısından bütüncül değerlendirildiğinde çok önemli” dedi.

Video

ExxonMobil

Video

Smart Energy

Video

ICCI - Post Show Short Video (2017)

Video

ICCI 2018

kosgeb
ufi