Ana Sayfa>Rüzgar sektörüne 10 yılda 15 üretici

Rüzgar sektörüne 10 yılda 15 üretici

Son yıllardaki rüzgar santrali kurulumlarıyla Avrupa’nın en hızlı gelişen pazarları arasında yer alan Türkiye, bu alanda ekipman üretimi konusunda da önemli yol kat etti. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye rüzgar pazarının son 10 yılda belirli bir olgunluğa ulaştığını söyledi. Ataseven, kurulan ve kuruluş hazırlıkları süren rüzgar santrallerinin yanında Türkiye’de sektöre 7 kule, 4 türbin kanadı, 2 jeneratör ve 2 dişli kutusu üreticisinin kazandırıldığını söyledi. 

2300 MW’lik yarış yakında 

Bu arada sektör oyuncuları bu yıl bitmeden yeni bir rüzgar kapasitesi lisans ihalesi bekliyor. Başvuruları 2015 yılında alınan 3000 MW’lik bağlantı kapasitesinin 710 MW’lik kısmı geçtiğimiz bahar aylarında ihale edilmişti. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, geriye kalan yaklaşık 2300 MW’lik kısımla ilgili yarışmaların da yıl sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı. 

Öte yandan, TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, ilki Ağustos 2018’de gerçekleştirilen YEKA rüzgar lisans ihalesinin ikincisinin ayrıntılarını da heyecanla beklediklerini söyledi. YEKA ihaleleri, rüzgar alanında yerli teknoloji geliştirme ve ekipman üretimi açısından kritik önemde görülüyor. 

Video

Zorlu Enerji

Video

SYNPET

Video

B&W

Video

ICCI - Tanıtım Filmi (2017)

kosgeb
ufi