Ana Sayfa>Star Rafineri Ekim 2018’de üretimde

Star Rafineri Ekim 2018’de üretimde

Yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek, Türkiye’nin enerji alanında tek kalemdeki en büyük özel sektör yatırımı unvanına sahip Star Rafineri’de üretim için geri sayım başlıyor. Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından hayata geçirilen rafineri, İzmir Aliağa’daki Petkim’in sahasında kuruluyor. Star Rafineri Anonim Şirketi Genel Müdürü Mesut İlter’in verdiği bilgiye göre Ekim 2017 sonu itibariyle Star Rafineri’nin mühendislik ve satın alma işleri yüzde 100, inşaat işleri ise yüzde 92.4 oranında tamamlandı, toplamda yüzde 96.4 proje ilerleme oranına ulaşıldı. 

Rafinerinin üretim planlaması ve tasarımı Socar Grubu bünyesinde bulunan Petkim Petrokimya tesislerinin hammadde ihtiyacı ile Türkiye ve bölgedeki akaryakıt trendleri de göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu çerçevede, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleyecek Star Rafineri, yılda 5 milyon tona yakın motorin, 1.6 milyon ton jet yakıtı ve petrokimya tesisi ana girdisi nafta üretilecek şekilde dizayn edildi. 

Benzin üretilmeyecek tesislerde yılda 700 bin ton petrokok ile 200 bin ton da kükürt elde edilecek. Star Rafineri tesisleri bu özellikleriyle, Türkiye’nin motorin, jet yakıtı ve petrokok ithalatını azaltarak, cari açığı yılda yaklaşık 1.5 milyar dolar aşağı çekecek. 

Rafinerinin baca meşalesi Şubat 2018’de ateşlenecek, ilk ham petrol gemisi Haziran 2018’de limana yanaşacak, üretim faaliyeti ise Ekim 208’de başlayacak. Tesislerin işletme aşamasında 1000 kişi çalışacak. Bunun 750 kişisi şu ana kadar işletme bünyesine alınmış durumda. Yıl sonuna kadar 250 kişi daha eklenecek. 

Star Rafineri’nin Azerbaycan sermayeli olması nedeniyle, tesislerde işlenecek ilk ham petrolün Azerbaycan’dan tedarik edilmesi öngörülüyor. Daha sonra ticari bir anlayışla hareket edilecek ve hampetrol uluslararası piyasalardan en uygun maliyetle tedarik edilecek.

Video

ISGEC Heavy Engineering Ltd.

Video

ExxonMobil

Video

ICCI 2018

Video

YEO

kosgeb
ufi