Ana Sayfa>Trakya’daki doğalgaz arama çalışmaları devam ediyor

Trakya’daki doğalgaz arama çalışmaları devam ediyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kırklareli’nin Vize ve Pınarhisar ilçeleriyle Lüleburgaz ilçesinin Ahmetbey beldesine bu yıl içerisinde doğalgaz geleceğini, Silivri’de de iki yeni sahada gaz keşfinin olduğunu açıkladı.

AK Parti Lüleburgaz İlçe Başkanlığı’nı ziyaret eden Bakan Dönmez, Kırklareli ve Lüleburgaz’da Türkiye Petrolleri ve BOTAŞ’ın önemli projelerinin yer aldığını kaydederek, “Petrol, kömür ve gaz açısından yeraltı zenginliklerinde de oldukça zengin bir yer. Elektrik yatırımları açısından da bölgenin öne çıkan projelerinin bu bölge içinde yer aldığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Milli enerji ve maden politikaları kapsamında özellikle yerli ve yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanılması için iki yıl önce çalışma başlattıklarını hatırlatan Dönmez, çalışma kapsamında arama ve araştırmalarının devam ettiğini vurguladı.

Bakan Dönmez, Kırklareli’nin Vize ve Pınarhisar ilçeleriyle Lüleburgaz ilçesinin Ahmetbey beldesine bu yıl içerisinde doğalgaz geleceğini bildirdi.

Lüleburgaz’daki ziyaretlerin ardından Silivri’ye geçeceklerini bildiren Dönmez, “Orada iki yeni sahada gaz keşfimiz var. Yerinde incelemeler yapacağız.” dedi.

TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından Lüleburgaz’da yapılması planlanan doğalgaz arama faaliyetine ilişkin iki proje için geçtiğimiz Aralık ve Ocak aylarında ÇED gerekli değildir kararı verilmişti.

‘Mevcut sahalarda kuyu açmak suretiyle üretimi artırıyoruz’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TPAO’nun İstanbul Silivri’de bulunan Batı Çeltik-1 ve Batı Değirmenköy 4-5 kuyularında doğalgazı ateşledi.

Buradaki törende yaptığı konuşmada Türkiye’nin hidrokarbon rezervlerinin sınırlı olduğunu ifade eden Dönmez, potansiyeli yüksek sahalarda arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini anlattı.

Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçen yıl TPAO toplam 73 kuyu açmıştı. TPAO, 6 Şubat 2019 itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırarak yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaşmış oldu. Bu sene bu rakamı daha da yukarılara taşımak için 139 kuyu açacağız. Bütün plan ve programları bu yönde belirledik. Mevcut sahalarda kuyu açmak suretiyle üretimi artırıyoruz. Bu arada yeni sahaların keşfi de söz konusu olursa, o zaman keşfedilecek rezerv alanlarını da artırmış olacağız. Trakya’da unkonvansiyonel arama çalışmalarına bu sene hız vereceğiz. Benzer şekilde Güney Doğu’da da unkonvansiyonel usullerle petrol üretimiyle ilgili çalışmalarımız da var.”

Bakan Dönmez, TPAO’nun Trakya bölgesinde bulunan Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarında yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp gaz üretme kapasitesine ulaşılacağını belirterek, “Burada ürettiğimiz doğalgaz yaklaşık 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer. Her iki sahada toplam 3 milyar metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Keşfettiğimiz sahalarda yapacağımız üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak.” dedi.

Öte yandan, Dönmez’in Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre, Batı Çeltik sahasında günlük 100 bin, Batı Değirmenköy sahasında günlük 720 bin metreküp doğalgaz üretilecek. Söz konusu üretim, yıllık 296.5 milyon metreküpe ulaşırken, 1.2 milyonluk şehir nüfusunun doğalgaz tüketimine denk gelecek. Bu sahaların toplam rezervi ise 3 milyar metreküp seviyesinde bulunurken, Trakya’da bir milyar metreküp kapasiteli bir depolama tesisi kurulacak.

Video

ICCI - Etkinlik Sonrası Filmi (2017)

Video

Dünya Fuarcılık Günü

Video

Aydıntaş

Video

Nordex Accinoa

kosgeb
ufi