Ana Sayfa>Zaimler: Elektrik talebinde artış sürecek

Zaimler: Elektrik talebinde artış sürecek

Türkiye’nin önde gelen enerji oyuncusu Enerjisa’nın dağıtım ve perakende işlerini bünyesinde toplayan şirketi Enerjisa Enerji’nin CEO’su Kıvanç Zaimler, Türkiye’de enerji sektörünün regüle edilmeye ihtiyacı olduğunu belirterek “Enerji talebi her yıl yüzde 5 büyüyen bir piyasada da başkası yapılamaz. Böyle bir piyasa, ancak bilinçli ve kontrollü yönetilebilir. Bu kadar ülke gezdim, Türkiye bu anlamda, kendi şartları içinde doğruları yapıyor” dedi. Kişi başı milli gelir artarken elektrik tüketiminin de ciddi şekilde artmasını kaçınılmaz gören Zaimler şunları söyledi: 

“Türkiye’de bugüne kadar enerji tüketimi yüzde 5 ortalamayla büyümüş ve bu devam ediyor. Böyle bir sistemi yönetmek kolay değil. Tüketicinin en birincil ihtiyacı, enerjinin kendisine ulaştırılması. Bunun içinde hem iletim, hem dağıtım var.” 

Hem doğalgaz hem elektrik alanında özel sektörün 90 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını ifade eden Zaimler “Bu yatırımlar nedeniyle sektörün halen 50 milyar dolarlık kredi borcu var. Bütün bu yapının müşteri, yatırımcı ve ülke menfaatlerini dengede tutup yönetmeye çalışan ve benim başarılı gördüğüm bir enerji yönetimi söz konusu” diye konuştu. 

Avrupa’nın en ucuz elektriği bizde
Türkiye’de enerji sorulunca hem sokaktaki vatandaşın hem de sanayicinin ilk söylediği kelimenin “pahalı” olduğunu ifade eden Kıvanç Zaimler şöyle dedi: “Algımız böyle. Peki neye göre? Oysa Avrupa’daki en ucuz nihai tüketici enerji fiyatlarına sahibiz. Enerji ucuz ama mutlak değer olarak mı yoksa cari olarak mı? O ülkedeki kazançla bendeki kazanç aynı mı diye soracaksın. Harcanabilir geliri ile enerji fiyatları arasındaki dengeye baktığımızda, enerji fiyatları, harcanabilir gelir artışının yarısı düzeyinde artmış. Kişi başı GSMH ile bakabilirim, harcanabilir gelir miktarıyla ilgili bakabilirim. Nihai fiyatların en düşüklerde olduğunu görüp biliyoruz.” 

Rekabet için ucuz enerji yetmez
Enerji maliyetlerinin rekabetçi bir sanayi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Kıvanç Zaimler “Tamam sanayicim uluslararası piyasalarda rekabetçi olsun ama bu sadece ucuz işgücü ve ucuz enerji ile olmaz. Teknolojisiyle, markasıyla da bunu desteklesin. Yoksa biz içeride desteklenmiş enerji fiyatlarıyla bunu yapamayız. Verimliliği esas almalıyız. Enerjisini iyi yöneten bir sanayi yaratmalıyız. Bunun için, dağıtık üretimi ve talep tarafı yönetimini işin içine katabiliriz” ifadelerini kullandı. 

 

Maliyetler fiyatlara yansıtılmalı
Enerjide fiyat oluşumunun önemine de değinen Zaimler şöyle konuştu: 

“Gerçek maliyetlerin yansıtılabildiği, arz ve talebin ana belirleyici olduğu ve değer zincirinin her halkasında iyileştirme ve gelişmenin olduğu, doğru maliyetlerin yansıdığı bir piyasa yapısı kurulması lazım. Bu yönde ciddi adımlar atılıyor. Ama henüz gidilecek çok yol var. Çünkü Türkiye’de bu adımları atmak, başka bir ülkede atmaktan çok daha zor.”

Video

Zorlu Enerji

Video

ExxonMobil

Video

EAE Elektrik

Video

Harbin

kosgeb
ufi