EPDK, geçen yılın son çeyrek döneminde 6 şirkete elektrik tedarik lisansı verdi. Lisans alan şirketlerden Kilis merkezli STE Elektrik, Suriye uyruklu ortaklarca kuruldu.

EPDK’nın verilerine göre geçen yılın son çeyrek döneminde altı firma elektrik tedarik lisansı aldı. Böylece elektrik tedarik lisansı sahibi şirket sayısı 214’e yükseldi.

Geçen yıl, EPDK tarafından verilen elektrik tedarik lisanslarının sonuncusunu, İstanbul merkezli olarak 2019 yılında kurulan Hızlı Elektrik Enerjisi Tedarik Toptan Satış A.Ş aldı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını, hisselerinin tamamına sahip olan Ahmet Ünal Dicle yürütüyor.

2019 yılının son çeyrek döneminde lisans alan İzmir merkezli Fokus Enerji Ticaret A.Ş ise bu yıl içerisinde Sedat Aktürk, Levent Duru Başaran, Hakkı Kubilay Şakar ve Haluk Özden Başaran adlı dört ortak tarafından kuruldu.

Elektrik tedarik lisansı alan bir diğer firma ise Gaziantep merkezli Arasa Gıda Perakende Yatırım ve İşletme San. Tic. Ltd. Şti. aynı dönemde EPDK’dan spot doğalgaz ithalat lisansı da alan şirket, 2013 yılında Tiryakioğlu Holding’in iştiraki olarak kuruldu.

Aynı dönemde lisans alan Gaziantep merkezli bir diğer şirket ise STE Elektrik Enerjisi tedarik Toptan Satış ve İth. İhr. Ltd. Şti. oldu. Kilis merkezli şirket, Suriye uyruklu üç ortak tarafından bu yıl kuruldu.

Lisans alan bir diğer şirket ise Kocaeli merkezli YYH Yıldız Enerji Tedarik ve Toptan Satış A.Ş oldu. Şirket, Yıldızlar Yatırım Holding’in iştiraki olarak yine bu yıl kuruldu.

Geçtiğimiz çeyrek dönemde elektrik tedarik lisansı alan son şirket ise Adana OSB Elektrik Enerjisi Tedarik ve Toptan Satış A.Ş oldu.