TBMM Genel Kurulu’nda 2020 yılı bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez mini YEKA yarışma ilanının bu hafta içinde yapılmasını planlandığını, yarışmaların ise 2020’nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesini hedeflendiğini söyledi.

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modelinin hayata geçirildiğini hatırlatan Dönmez, şöyle devam etti:

“Böylece, teknoloji transferi sağlanarak yenilenebilir enerji alanında yeni ve yerli teknolojiler ülkemize kazandırılarak bu hususta Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Güneş enerjisi panellerini üreten fabrika teçhizatını tamamladı. Üretime yılbaşı itibarıyla başlayacak. Öyle tahmin ediyorum, Mayıs veya Haziran’da ilk yerli güneş panellerini üretmiş olacağız. Rüzgar yakasında ise fabrika yine İzmir’de kuruldu. GES’le ilgili olan fabrika Ankara’da kuruldu; o da yine üretime hazır hale geldi, ilk ürünlerini 2022 yılında üretmeyi hedefliyoruz.”

Daha önce 1,000 MW olarak gerçekleştirilen güneş ve rüzgar YEKA’larına ek olarak, 1,000 MW’lık YEKA RES-2 için 30 Mayıs 2019’da yerli ve yabancı firmaların büyük ilgisiyle büyük bir yarışmanın neticelendirildiğini kaydeden Dönmez, YEKA çalışmaları kapsamında güneş YEKA potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerde yerli malı kullanım karşılığı tahsis yöntemiyle küçük ölçekli mini YEKA uygulamasının hayata geçirileceğini dile getirdi.

Dönmez, “İlk mini YEKA yarışma ilanının önümüzdeki hafta içinde yapılmasını planlıyoruz. Yarışmaların da 2020’nin ilk çeyreğinde gerçekleşmesini hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.