Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, YEKDEM’in uzun vadeli elektrik alım garantisi şeklinde devam edeceğini söyledi.

Enerji Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, yerli ve yenilenebilir elektrik üretimi payındaki her %1 artışın Türkiye ekonomisine 100 milyon dolar katkı sağladığına dikkat çekerek, Haziran sonuna kadar bu yılın ilk güneş santrali YEKA ihalesinin yapılacağını söyledi.

Bayraktar, Atlantic Council ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ortak düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, “Yerli ve yenilenebilir kaynaklardaki her bir puanlık yükselmenin ekonomimize katkısı yaklaşık 100 milyon dolar seviyesinde” dedi.

Bayraktar, bu yıl toplam 1,000 MW kurulu güçte küçük ölçekli güneş santrali lisansları için bir dizi ihale düzenleyeceklerini, ihalelerin ilkini yılın ilk yarısında yapacaklarını belirtti.

Devreye 2005 yılında giren destekleme politikasında yıl sonuna kadar değişiklik yapacaklarını hatırlatan Bayraktar, yeni sistemde sabit fiyatla uzun vadeli elektrik alım garantisini uygulamaya devam edeceklerini teyit etti.

Yatırımcıların yakından izledikleri sabit fiyatları açıklamaya henüz hazır olmadıklarını ifade eden Bayraktar, özellikle güneş ve rüzgarda “farklı rakamlar” ilan edeceklerini söyledi ancak rakam vermedi.

Yatırımcıların şu an işletmedeki 7,000 MW’ye yakın rüzgar ve 6,000 MW güneş santralini kurarken 8 milyar dolara yakın ekipman ithalatı yaptığını açıklayan Bayraktar, bu rakamın yükselmesini önlemek için bazı yatırımcıların itirazına rağmen yerli ekipman kullanan santrallere daha fazla destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Bayraktar, “2020 sonrası sabit fiyatlı alım garantisi mekanizması devam edecek ama rakamlar farklı olacak, özellikle rüzgar ve güneşte. Ayrıca, yerli ekipmanı destekleyen bir yapı öne çıkacak. Yerli ekipman primleriyle ilgili finans kurumlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Bayraktar’ın açıklamasına göre, önümüzdeki hafta ve aylarda bazı yeni temel düzenlemeler getirilecek.

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, akıllı şebekeler hakkındaki çerçeve program yakında, bataryalı elektrik depolama sistemleri hakkındaki program ise yıl sonuna kadar açıklanacak.
Ayrıca talep yönetimi mevzuatı, değerlendirme için EPDK’ya gönderildi.